سرمایه‎گذاری کوتاه مدت:/پایان نامه مدیریت سرمایه بر ثروت سهامداران

دانلود پایان نامه

سرمایهگذاری کوتاه مدت

سرمایه‌گذاری‌هایی می‎باشند که در بازارهای پول صورت می‎گیرد و شامل اوراق بهادار کوتاه مدت، اوراق خزانه، اسناد تجاری و… می‎باشند. هنگامی‌که یک شرکت نیاز بیشتری به وجه نقد داشته باشد، اقدام به ذخیره نقدی می‎کند. ایجاد وجه نقد از طریق به نقد تبدیل کردن سرمایه‌گذاری‎ها صورت می‎پذیرد. سرمایه‎گذاری‎ها یک ذخایر اولیه یا ثانویه (مکمل) برای فرایند نقدینگی می‎باشد. از این گذشته سرمایه‎گذاری در بازار پول از طریق بکارگیری پول بلا استفاده[2] می‎تواند منجر به خلق بازده شود. مدیران مالی باید نرخ کوتاه مدت، هزینه معاملات و شرایط بازار را قبل از انجام سرمایه‎گذاری مورد بررسی قرار دهند. اگر منفعت سرمایه‎گذاری برابر با هزینه آن باشد، در آن زمان هیچ ارزشی از وجه سرمایه‎گذاری شده بدست نمی‎آید (ژانگ، 2012).

2-8-1-3) حساب­های دریافتنی

حساب­های دریافتنی عمدتاً از فروش نسیه کالا یا خدمات بوجود می­آیند. جنتری و همکاران[3] (1990) بیان می‎کند که ”حساب­های دریافتنی نشان دهنده تاخیر در جریان نقدی است، و این جریان باید توسط شرکت تامین مالی شود“. تصمیم­گیری اصلی در ارتباط با حساب­های دریافتنی، تعیین مبلغ و شرایط اعطای اعتبار به مشتریان می­باشد. انتخاب مشتری در فروش نسیه (یا در زمان اعطای اعتبار) براساس اعتبار مشتری، توانایی مالی، ثبات مالی، وثیقه اخذ شده و شرایط اقتصادی است. دوره وصول مطالبات تا حدی به خط مشی اعتباری شرکت و شرایط اقتصادی (مانند دوران رکود و تورم) بستگی دارد (جنتری و همکاران،1990)

 

2-8-1-4) موجودی کالا

ماتور (2003) موجودی کالا را شامل مواد اولیه (خام)، مصرفی فروشگاه­ها و قطعات یدکی (در جریان ساخت و کالای ساخته شده) می­داند. بطور معمول هر شرکت تولیدی این سه عنصر را حدود 25 تا 30 درصد از کل دارایی­های شرکت را دارا می­باشند. مدیریت موجودی کالا مستلزم ایجاد تعادل بین هزینه­های مربوط به نگهداری موجودی کالا و منافع حاصل از نگهداری آنها است. هرچه سطح موجودی کالا افزایش یابد، هزینه‌های انبارداری، بیمه، ضایعات و … بیشتر می­شود. در مقابل امکان از دست رفتن فروش و کاهش حجم تولید (حاصل از نداشتن موجودی کالای کافی) را کاهش می­دهد. به‌علاوه، خرید در حجم بالا استفاده از تخفیف بیشتر را امکان­­پذیر می‎سازد (ماتور، 2003).

 

2-8-2) بدهی­های جاری

بدهی­های جاری سازشی بین ریسک و بازده را با خود به­همراه دارند. بدهی­های جاری یکی از منابع تامین مالی انعطاف پذیر شرکت­ها است. بدهی­های جاری به‌عنوان منابع تامین مالی کوتاه مدت می­تواند مورد استفاده قرار گیرد (ژانگ، 2012).

 

2-8-2-1) حساب­های پرداختنی

بریلی و همکاران[4] (2004) حساب­های پرداختنی را خرید مواد اولیه و پرداخت نکردن بلافاصله صورتحساب آن تعریف می­کند. این فاصله زمانی بین خرید تا پرداخت بدهی را دوره حساب­های پرداختنی می­نامند. تأخیر در پرداخت به­عنوان کشش حساب­های قابل پرداخت مطرح می­شود. حساب­های پرداختنی منبع تامین مالی کوتاه مدت است (بریلی و همکاران،2004)

[1] Short term Investments

[2] Idle cash

[3] Gentry et al.

[4] Brealey et al.

دانلود پایان نامه