مهم ترین وظایف سرپرست فروش چیه 

 

شاید نردبان هیچ راه شغلی ای، خوب بخش فروش تعریف نشده باشه. این نردبان از نمایندگی فروش شروع می شه و تا مدیریت فروش ادامه پیدا میکنه و همه عنوان فروش رو به یدک میکشن. یک نماینده ی فروش بااستعداد می تونه به سرعت به مقام نماینده ی ارشد فروش برسه و با سعی و لیاقت بیشتر، سرپرست فروش می شه. با اینکه وظایف سرپرست فروش از نام اون نشونه، اما وظایف اون چیزی بیشتر از سرپرستی فروشه. ما در این مقاله به تشریح کامل وظایف سرپرست فروش می پردازیم.

روال کاری

سرپرست وظایف زیادی داره. مهم ترین وظیفه ی یک سرپرست فروش، نظارت بر پیشرفت فروش چه به شکل فردی و چه تیمیه. «بررسی کارکرد» کار اصلی سرپرست فروشه. نمایندگان فروش چه عملکردی دارن؟ کارکرد اونا با میزان تجربه شون تناسب داره؟ کارکرد کلی تیم به چه صورته؟

اما کار سرپرست فروش تنها به نوشتن گزارش و ارسال اون واسه مدیران بالادست ختم نمی شه. تهیه راه حل فروش یا بهبود برنامه های موجود، به ویژه واسه کمک به نمایندگانی که در کار خود با مشکل روبرو هستن، همه بخشی از کار روزانه سرپرست فروش حساب می شن. سرپرست فروش مسئول مستقیم کارکرد ضعیف نمایندگان فروشه، حتی اگه خود نمایندگان عامل اصلی این کارکرد باشن. دلیل اینه که سرپرستان نقش اصلی رو در استخدام و اخراج اعضای تیم فروش بازی می کنن.

اصول

سرپرست فروش ضابط و پشتیبان اصول و قوانین شرکته. این یعنی سرپرست فروش باید اطمینان حاصل کنه که بالاترین استانداردهای شرکت در خطر دید مشتری قرار داره و البته اصول مشتری مداری رعایت می شه. چیزای کوچیک هم ممکنه به برنامه کاری سرپرست فروش راه پیدا کنه، مثلا پلیس بازی درآوردن واسه نمایندگان فروش و زور کارکنان به رعایت زمان استراحت و پوشیدن لباس فرم می تونه یکی مثل این کارا باشه. البته لازم به گفتن نیس که مهارتای قوی رابطه بین فردی در کار سرپرستان فروش بسیاری ضروریه.

READ  مشکلات موفقیت؛ ۷ مانعی که باعث شکست شما می شه 

وظایف، مهارت ها و بقیه مسئولیتا

حالا به یه سری از وظایف، مهارت ها و مسئولیتای دیگر سرپرست فروش اشاره می کنیم:

  • مهارتای رهبری: بر عهده داشتن مسئولیت بقیه، مهارت رهبری رو به یکی از مهارتای لازم تبدیل می کنه. استخدام، آموزش، انگیزه، توانا سازی و اخراج، همه به قدرت رهبری نیاز دارن.
  • همکاری با مدیر فروش در رسیدن به اهداف فروش: معمولا از راه اجرا و اصلاح راه حلای فروش و هدایت و انگیزه بخشیدن به تیم فروش.
  • فعالیت به عنوان عضوی از تیم اجرای کمپین فروش: تخصیص محدوده فعالیتا و هدایت فعالیتا، تعیین اهداف قابل رسیدن با استفاده از آمار و ارقام و پیش بینیا و کمک به نمایندگان فروش در بهبود کارکرد.
  • تعیین بودجه بندی و سود ناخالص با تحقیق روی آمار مالی و روندهای راه حلای فروش، کمپینای بازاریابی و چیزای دیگه ای به جز اینا.
  • به دست آوردن اطلاعات تازه از میزان رضایت مشتری طبق سیاستای شرکت.
  • مهارتای ارتباطی: اگه سرپرست فروش در مهارتای ارتباطی ضعیف باشه، شکی نیس که در کارش ناموفق هستش. این مهارت ها در همه حولوحوش این کار مثل رابطه با مشتریان، مدیران فروش، نمایندگان و طرفای سوم فروش تأثیرگذار هستن.
  • علم فنی واسه داشتن آگاهی کامل از زمینه کاری ضروریه. خوندن مطالب در رابطه، شرکت در رویدادها، شبکه سازی و پیوستن به گروه های کاری در رابطه جنبه ی فوق برنامه کار یک سرپرست فروش رو تشکیل می ده.
  • پیگیری وضعیت موجودی از دیگر مسئولیتای سرپرستان فروشه. این کار معمولا چیزی نیس که نمایندگان فروش به انجام اون بدن. سرپرست فروش تخفیفای ارائه شده به مشتریان خاص، تغییرات قیمت، معاملات، و چیزای دیگه ای به جز اینا رو تحت کنترل قرار می ده.
  • یه سری فعالیتای متفرقه هم از وظایف سرپرستان فروش حساب می شه. تماسای تبلیغاتی و بعضی وقتا انجام بخشی از کارای نمایندگان فروش می تونه بخشی از برنامه روزانه یک سرپرست فروش رو به خود اختصاص بده. جمع بندی آمار، جفت و جور نمودن مقدمات مسافرت واسه تیم فروش و حضور در جلسات زیاد شرکت تنها بخش کوچیکی از این مسئولیتا هستن.
READ  مهندسی دوباره مراحل کار و کاسبی (BPR) چیه؟ 

استخدام

تجربه از ضروریتای کار سرپرست فروشه. اگه شما دارای مدرک لیسانس و بی تجربه باشین، شانس شما واسه سفر مجانی به کره ی ماه، بیشتر از کسب سِمت سرپرستی فروشه. تجربه لازم واسه گرفتن این پست، کمه کم ۵ سال تجربه در مورد ی فروشه. یعنی، اگه شما ۵ سال در این مورد تجربه نداشته باشین، فکر استخدام در این سَمت رو باید از سرتون بیرون کنین.

همونجوریکه گفته شد، توانایی اثبات شده در رهبری، رابطه، انجام چند وظیفه، انگیزه بخشی، منظم و حل مسئله از هر چیزی در این کار مهم تره. منظور از کلمه «اثبات شده»، نیاز به کسب تجربه که بشه با کسب اون به کمک سخت کوشی و استعداد از نردبان راه شغلی فروش بالا رفت.

دریافتی

سعی و سخت کوشی واسه رسیدن به سرپرستی فروش ارزش خاص خود رو داره. خیلی از نمایندگان فروش کارشون رو با حقوق پایین شروع می کنن و کم بودن دستمزد رو با دریافت حق کمیسیون جبران می کنن، اما دریافتی سرپرستان فروش برعکسه؛ حقوق اونا مهمه و در کنار اون مقداری پاداش کمیسیون هم دریافت می کنن.

منبع : udemy