مشکلات موفقیت؛ ۷ مانعی که باعث شکست شما می شه 

 

همه می خوان در کاری که انجام میدن موفق باشن. همه ما سعی می کنیم به موفقیت برسیم و خیلی از ما می خواهیم در آینده آدم بزرگی باشیم. درنتیجه، همیشه از خود می پرسیم که چیجوری میشه موفق تر شد و به راه های مختلف موفق شدن فکر می کنیم. واسه موفقیت روشای جالب و امیدبخش بسیاری هست، مثل کسب عادات سودمند واسه افزایش کارایی، اما معمولا وجه دیگر ماجرا رو ندیده می گیریم: ما خیلی به مشکلات موفقیت توجه نمی کنیم و این شاید خنده دار باشه، چون ما در جستجوی موفقیت هستیم ولی فراموش می کنیم چه مشکلاتی ما رو از رسیدن به اهداف مون بازمی دارن. بخش خیلی از زمان مون رو صرف جستجوی موفقیت می کنیم اما از خود نمی پرسیم چیایی مانع موفقیت مون می شن. درنتیجه بارها با مشکلات مثل روبه رو میشیم. وقت اون رسیده که این مسئله رو حل کنیم. در این مقاله مشکلات موفقیت و کمال رو با هم بررسی می کنیم.

 

مشکل یاد گرفتن که افراد بسیاری رو از موفقیت باز داشته، گفتگویای داخلیِ منفی هستن. همه ما صدایی در درون مون داریم که همیشه به ما یادآور می شه چه کارایی رو نمی تونیم انجام بدیم. این گفتگوها باعث می شن خودمون رو محدود کنیم. در یک کلام این گفتگوها مانعی جدی در راه موفقیت هستن. اگه از آسیبای پنهون ی این عادت بد آگاه نباشیم ضرر می کنیم. فقط با شناخت درست مسئله که میشه واسه اون راه حلی پیدا.

ولی اگه این موضوع تنها مانع موفقیت نباشه چه؟

اگه با عوامل زیادی روبرو باشیم چه، عواملی که هرکدام می تونن راه موفقیت رو واسه مون سخت کنن؟

پایداری، پایمردی و اصرار برخلاف مشکلات، ناامیدیا و ناممکنا، این چیزیه که افراد قوی رو از افراد ضعیف جدا می کنه.

– توماس کارلایل

 

 

همه ما در دام عادات منفی، دیدگاه های ناکارامد و سرگرمیای بی فایده افتادیم. زمان اون رسیده که بررسی کنیم چه چیزای ما رو باز می داره که از همه توان مون استفاده کنیم. شناخت این عوامل به شما کمک می کنه تا اونا رو از سر راه موفقیت تون کنار بزنین. به سراغ مشکلات موفقیت بریم.

در این مقاله مشکلات موفقیت و راه های شکست دادن تک تک اونا رو بررسی می کنیم.

۱. نداشتن چشم انداز

افراد زیادی درباره اهمیت هدف مندی صحبت می کنن. اونا میگن: «پیش از اونکه کاری رو شروع کنین، هدف تون رو مشخص کنین.» ما به این نصیحت عمل می کنیم و به هدفای بزرگی فکر می کنیم که می خواهیم اونا رو عملی کنیم. تصمیم می گیریم نمرات عالی کسب کنیم، شغل پردرآمد داشته باشیم، ترفیع بگیریم و چیزای دیگه ای به جز اینا. درنتیجه، هدفامون متوجه امور قابل لمس مثل پول درآوردن هستن. این کار مثل تهیه ی فهرستی از چیزای دوست داشتنیه. اگه چیزی رو می خوای، کافیه واسه خودت هدف تعیین کنی و واسه رسیدن بهش سعی کنی.

پول-نام-تصویر

اما در بسیاری مواقع محرکی واسه رسیدن این اهداف و گذر از محدود کردنامون نداریم. ازاین رو واسه دنبال کردن اهداف مون به اندازه کافی باانگیزه و مصمم نیستیم و دلیلی واسه ادامه دادن و پیمودن باقی راه موفقیت نداریم. چیزی تشویق مون نمی کنه که حتی به بزرگ ترین مشکلاتی که با اونا روبه رو میشیم توجه کنیم.

ممکنه به مدت کوتاهی هدفامون رو باانگیزه ی زیاد دنبال کنیم، اما کم کم انگیزه مون کاهش پیدا میکنه تا اینکه درنهایت به چیزی کمتر رضایت میدیم.

دلیل این اتفاق اینه که بیشتر افراد چشم اندازی اساسی از زندگی شون ندارن. کار اونا مثل ساختن باشکوه ترین قصرها بدون ساختن پیه. درنتیجه بیشتر سعی هاشون از همون اول محکوم به شکسته. اگه از این زاویه به قضیه نگاه کنیم، نداشتن چشم انداز یکی از بزرگ ترین مشکلات موفقیته.

یک جمع کوچیک با جونای مصمم و باور خدشه ناپذیر به هدف خود، می تونن راه تاریخ رو عوض کنن.

– ماهاتما گاندی

 

 

یک چیز بین همه آدمای بسیار موفق مشترکه و اون، داشتن چشم اندازه. به همه انقلابیونی که روش زندگی مون رو تغییر دادن، نگاه کنین. تک تک اونا مصمم بودن که به هر راه ممکن جهان رو به جای بهتری تبدیل کنن.

اشتیاق سیر نشدنی اونا به پیشرفت اون قدر قوی بود که برخلاف همه مشکلات هم اونقدر به راه شون ادامه دادن. این اشتیاق به اونا کمک کرد تا پس از هر بار زمین خوردن، بلند شن. چشم انداز و آرزو این افراد به اونا کمک می کرد که هرچقدر زمین خوردن شون سخت باشه، باز بلند شن، گردوخاک لباس شون رو بتکونن و دوباره شروع کنن تا درنهایت موفق شن.

این احساس که واسه هدفی بزرگ تر سعی می کنین، انگیزه و مقاومت شما رو افزایش می ده. این کار شاید یکی از مهم ترین راه های کسب انگیزه باشه. انگیزه به شما کمک می کنه تا از پس همه مشکلات بربیایید. این همون پی و بنیانیه که می تونین با خیال راحت قصر موفقیت تون رو بر اون بنا کنین.

READ  مواد مفید واسه کبد؛ ۱۱ خوراکی که به سلامت کبد کمک می کنه 

اراده ی و تمرکز بالا واسه رسیدن به موفقیت ضروریه، اما درنهایت داشتن هدف مناسب، موفقیتای بزرگ رو از موفقیتای کوچیک جدا می کنه.

۲. نبود تمرکز

یکی دیگر از مشکلات اصلی موفقیت، ناتوانی در متمرکز کردن همه سعی مون بر یک کار خاصه. زندگی مدرن ما رو با معنی مشغولیتای چندگانه و دیگر دل مشغولیای جور واجور و گول زننده ولی بی فایده آشنا کرده که دائم حواس ما رو پرت می کنن. درنتیجه، بیشتر سعی هامون فقط به خاطر نبود انضباط و تمرکز لازم بی نتیجه می مونن. به جای تمرکز بر انجام پروژه فعلی، از پروژه ای به پروژه دیگر که دوست داشتنی تره می پریم. از نظر من این کار یکی از بزرگ ترین مشکلات موفقیته.

بیشتر مردم پروژه های ناتمام بسیاری دارن که به امان خدا ول شدن. ممکنه این پروژه ها در شروع جذاب بوده باشن اما اونا با اولین رقابت، به سرعت سراغ پروژه دیگری می رن.

پریدن از پروژه ای به پروژه دیگر تقریبا آسونه اما راه به جایی نمی برد. این کار کمکی به موفقیت شما نمی کنه.

از دیگر مسائلی که معمولا هم زمان با کمبود تمرکز پیش میاد، اینه که بی اینکه متوجه باشیم وقت مون رو هدر میدیم. اگه بر رؤیاها و هدف هامون تمرکز نکنیم، از زمان مون به راه مؤثر استفاده نخواهیم کرد. درنتیجه به جای اونکه به دنبال موفقیت باشیم، زمان مون رو صرف کارایی سرگرم کننده ولی بی فایده می کنیم.

اجازه ندین نبود تمرکز مانع رشد شما شه. عوضش، سعی کنین بر کار فعلی تمرکز کنین. اولویت بندی کنین تا کارا رو به ترتیب انجام بدین. تموم سعی تون رو بکنین که حواس تون پرت نشه و از همه مهم تر، اجازه ندین مشکلات مانع دنبال کردن رویاهاتون شن. تا زمانی که پروژه تموم نشده، دست از سعی ورندارید.

رویاهاتون-نام-تصویر

به سراغ بقیه مشکلات بریم.

۳. ضعف اراده

بعضی به اشتباه فکر می کنن موفقیت به آسونی به دست میاد. حتی بیشتر افراد توقع دارن خیلی راحت در کار خود موفق شن. چیزی که بیشتر افراد در نظرنمی گیرن اینه که راه موفقیت از فداکاریا و از خودگذشتگیای بسیار میگذره. در راه موفقیت با سختیا، رقابتا و مشکلات خیلی زیاد روبرو میشید.

تصور اشتباهی که از افراد موفق داریم به راه زیادی به این مسئله دامن می زنه. وقتی به آدمای فوق العاده موفق نگاه می کنیم، دستاوردهای بزرگ شون رو می بینیم، اما در بیشتر موارد سعیایی که واسه به واقعیت پیوستن رؤیاهایشان کردن مخفی می مونه. ما می بینیم که این افراد در زندگی شون به چه چیزایی رسیدن، اما از فداکاریایی که کردن بی خبریم. حتی از مشکلات و رقابتایی که با اونا روبه رو شدن خبر نداریم.

پس ی این برداشت اشتباه، وقتی در راه موفقیت با سختی و شکست روبرو میشیم، اراده ی لازم واسه ادامه راه رو نداریم.

ضعف اراده می تونه به مشکلی رقابت برانگیز در راه موفقیت تبدیل شه. اگه کسی اراده ی قوی نداشته باشه، قدرت ذهنی لازم واسه انجام کارای لازم و رسیدن به موفقیت رو نداره.

میشه اراده رو هم چون ماهیچه ای ذهنی تصور کرد. اگه از اون به طور منظم استفاده کنین، خود به خود قوی می شه، اما اگه اونو به کار نیندازید، این ماهیچه ضعیف می شه و مقاومت در برابر وسوسهای کوتاه مدت واسه تون سخت تر می شه و ممکنه به جای تمرکز بر اهداف دراز مدت، تسلیم کارای وسوسه انگیز شید. به زبون ساده، اراده، قدرت ذهنی افراد واسه مقابله با افکار و وسوسه هاییه که به تحقق اهداف شون کمکی نمی کنتد.

تحقیقات بسیار نشون دادن که قدرت اراده و خودمون داری رابطه نزدیکی با سطوح بالای موفقیت و شادی داره.

نذارین ضعف انضباط شخصی و اراده مانع رسیدن به اهداف تون شه. بکوشید همیشه انضباط شخصی خود رو افزایش بدین. با استفاده ی منظم از قدرت اراده اونو تقویت کنین.

۴. سعی واسه راضی نگه داشتن همه

در بیشتر موارد، سختی کار در تصمیم به انجام کاری نیس، بلکه در تصمیم به انجام ندادن کارهاست. ما معمولا کارا و خواستها رو بدون بررسی قبول می کنیم، اما اگه کارا رو طبق ضرورت و اهمیتی که دارن نسنجیم، در شناخت اولویت هامون سردرگم میشیم و هیچ امیدی به نجات مون نمیشه. این اتفاق باعث می شه تکالیفی قبول کنیم که انجام اونا کمک زیادی به اهداف خود ما نمی کنه. در درازمدت این کارا زمان زیادی می برن که بهتر بود از اول صرف رسیدن به هدفای خودمون می شد.

به طور خلاصه، واسه اونکه بقیه رو به هر روش ممکن خوشحال کنیم، بیشتر از حد کار قبول می کنیم. ما دلمون نمی خواد خودخواهانه رفتار کنیم، واسه همین در «نه» گفتن به تعهدات و تکالیف مختلف دودل میشیم. ازاین رو «سعی واسه راضی نگه داشتن همه» یکی از مشکلات اصلی موفقیته.

READ  مهندسی دوباره مراحل کار و کاسبی (BPR) چیه؟ 

اگه واقعا مصمم هستین که به موفقیت برسین، باید از جلب رضایت همه دست وردارین. حتی بالاتر: شهامت ناامید یا ناراحت کردن بقیه به شما کمک می کنه بر چیزای واقعا مهم بیشتر تمرکز کنین.

وقعا مهمه که همیشه همه کس رو راضی نگه دارین؟ از نظر من نه.

اگه فقط یک کلید واسه شکست وجود داشته باشه، اون کلید سعی واسه راضی نگه داشتن همه آدمای دور تونه. از اون گذشته، نمیشه همه رو راضی کرد، پس به چه دلیل خودتون رو به زحمت میندازین؟

۵. ترس

مشکل بزرگ دیگری که سر راه موفقیت قرار داره، ترسه. ترس از اون مشکلاتیه که نباید دست کم گرفته شه.

اگه قرار بود همه مشکلات ممکن اول کار برطرف شه، هیچوقت هیچ تلاشی صورت نمی گرفت.

ترس ممکنه خیلی مانع رشد شه. ترس ما رو محدود می کنه، باعث می شه معمولی بودن رو قبول کنیم و مانع می شه محدود کردنامون رو کنار بزنیم. ترس هم اینجور ممکنه ما رو از دنبال کردن رؤیاهای مون بازدارد. اگه هر اتفاق یا رقابت به نظرمون خیلی خطرناک باشه، ساکن و پشیمون خواهیم موند و عادتایی رو برمی گزینیم که مانع انجام کارای لازم می شن، فقط به دلیل اینکه از روبرو شدن با ترسای مون ترس داریم.

ترس به راههای جورواجور مانع موفقیت می شه. در بعضی موارد فقط از شکست خوردن می ترسیم، بعضی وقتا از جواب رد شنیدن و بعضی وقتا دلمون نمی خواد با چیزی ناشناخته روبرو شیم. در هر شکلی که باشه، ترس مانع موفقیته.

شکست-خوردن

واسه دنبال کردن رؤیاهای تون باید خطر کنین. اگه همیشه همون کار قبلی رو تکرار کنین، همون نتایج قبلی رو می گیرین.

ترس می تونین بین شما و موفقیت فاصله بندازه. اگه تا الان یاد نگرفته اید که با ترس هاتون روبرو شید و با اونا مقابله کنین، باید بدونین این ضعف جدیه.

مثلا من به این نتیجه رسیده ام که اصلا نباید از شکست خوردن ترسید.

به شکست مرحله ای لازم در راه یادگیریه. شکست چالشیه تا واسه موفقیت در کارتون بازم بیشتر سعی کنین. پس سعی کنین از تک تک شکست هاتون بیشترین استفاده رو ببرین. زمین خوردن ممکنه دردناک باشه، اما در درازمدت بسیار مفیده، البته اگه از شکست هاتون به عنوان نردبانی واسه رسیدن به موفقیت استفاده کنین.

هیچ وقت فراموش نکنین، بزرگ ترین شکست اینه که هیچوقت سعی نکنین.

۶. تصور متوسط

تقلای ما واسه سربلندی نیس که باعث می شه همیشه محدود کردن هامون رو کنار بزنیم؟ خواست خوب بودن نیس که باعث جلو رفتن ما می شه؟ خواست ما واسه معمولی نبودن دلیل اصلی کسب دستاوردهای بزرگ نیس؟

به طور خلاصه، معمولی بودن پیشرفت مون رو محدود می کنه و یکی از بزرگ ترین مشکلات موفقیته. معمولی بودن شوقی رو که واسه رد شدن از محدود کردنا لازمه ایجاد نمی کنه.

اما خواهش می کنم منظورم رو اشتباه متوجه نشید! معمولی بودن هیچ مشکلی نداره. می تونین انسانی معمولی باشین و شادترین زندگی رو داشته باشین، اما وقتی درباره موفقیت صحبت می کنیم ماجرا به طور دیگریه. نمی تونین به موفقیتای دهن باز کن برسین درحالی که معمولی بودن رو پذیرفته اید.

متوسط بودن یعنی قبول کنین که معمولی باشین. ذهینت متوسط باعث می شه در زندگی استعدادهای پنهون خود رو شکوفا نکنین. اگه واسه سربلندی و بهترشدن سعی نکنین، در کاراتون موفق نمی شین.

۷. کمال گرایی

کمال طلبی مطمئنا امتیازات زیادی داره: باعث می شه به دنبال استانداردای بالاتری باشیم و تشویق مون می کنه خودمون رو اصلاح کنیم. بدون این اصلاحات پیشرفت و نوآوری ممکن نیس. واسه همین کمال گرایی می تونه بسیار مفید باشه، به ویژه در کارایی که جزئیات در اونا مهمه.

اما کمال گرایی ممکنه تبدیل به مشکلی بزرگ بر سر راه موفقیت شه. این اتفاق زمانی رخ می ده که بیشتر از اندازه کمال گرا باشین. هروقت که خواست ما واسه به کمال رساندن کاری بین ما و اهداف مون فاصله بندازه، کمال گرایی تبدیل به مشکل می شه.

این وسواس که هر کاری رو «عالی» انجام بدیم، حواس مون رو از چیزی که واقعا مهمه پرت می کنه و باعث کاهش انعطاف پذیری و توانایی ما واسه پیشرفت کردن می شه.

لازم نیس هر کاری رو عالی انجام بدین. بعضی وقتا بهتره زمان تون رو صرف تمرکز بر یافتن راه حل مسائل مهم تر بکنین.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشین.

پیروز باشین.

منبع : planetofsuccess