بازاریابی ایمیل/پایان نامه درباره رفتار بازاریابی ویروسی

دانلود پایان نامه

بازاریابی ایمیل و سامانه‌ی پیام کوتاه موبایل:

از آن‌جا که بازاریابی ایمیل و سامانه‌ی پیام کوتاه جزء ابزارهای رسانه‌ی رانش هستند و برحسب کاربردهایشان برای ارتباطات با مشتری احتمالی و مشتری سهم زیادی دارند، هر دو در یک گروه دسته‌بندی می‌شوند.

 

بازاریابی ایمیل چیست؟

در هنگام ایجاد طرح‌های ارتباطات بازاریابی ایمیل، بازاریابان نیاز به برنامه‌ریزی برای موارد زیر دارند:

 • «بازاریابی ایمیل برون مرزی[1]»، که در آن عملیات ایمیل به‌عنوان شکلی از بازاریابی مستقیم به منظور تشویق به آزمایش و خرید محصول و به‌عنوان بخشی از یک دیالوگ مدیریت ارتباط با مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ((بازاریابی ایمیل درون مرزی))[2] که در آن ایمیل‌های ارسالی از طرف مشتریان توسط سازمان مدیریت می‌شود. کاربردهای ارتباطات بازرایابی ایمیل برون‌مرزی به طور گسترده‌ای به فعالیت‌های کسب و حفظ مشتری مربوط می‌شوند. فعالیت‌های ایمیل داخل سازمان در پی تمرکز بر کسب مشتری بر اساس شایستگی‌های نسبی کاربردهای مختلف ایمیل است که بر مبنای 6 معیار می‌باشد و توسط «چیتندن و رتی[3]» در سال 2003 مطرح شده است:
 • حفظ مشتری
 • ترفیع فروش
 • جمع‌آوری داده‌های مشتری
 • تولید
 • آگاهی مارک
 • کسب مشتری

 

گزینه‌های ایمیل برای کسب مشتری:

برای کسب بازدید کنندگان و مشتریان جدید به سایت سه گزینه‌ی اصلی برای بازاریابی ایمیل وجود دارد. از دیدگاه دریافت کننده، این سه گزینه عبارتند از:

 • عملیات ایمیل سرد- در این مورد، دریافت کننده ایمیلی را از یکی از سازمانهایی که فهرست ایمیل را از یک تامین کننده‌ی فهرست ایمیل مصرف کننده مانند (myoffers.co.uk)، (www.claritas.com) و (www.experian.com) یا یک تامین کننده‌ی فهرست ایمیل کسب و کار مانند (www.mardev.com) یا ناشران تجارت و حتی تهیه کنندگان مانند VNU اجرا کرده است، دریافت می‌کند. اگرچه آنها با دریافت پیشنهادات به وسیله‌ی ایمیل موافقت کرده‌اند ایمیل اساساً سرد است. به عنوان مثال یک تامین کننده‌ی کارت اعتباری می‌تواند یک ایمیل سرد را برای یکی از اعضای فهرست ارسال کند که در حال حاضر عضو آنها نیست.
 • ایمیل مارک گذاری شده به طور همزمان- در اینجا دریافت کننده، ایمیلی را همراه با پیشنهادی از طرف یک شرکت دریافت‌ می‌کند که احساس نزدیکی زیادی با آن دارد. به عنوان مثال یک شرکت کارت اعتباری می‌تواند با یک تهیه‌کننده‌ی موبایل مانند ودافون[4] شریک شود و پیشنهادی را برای مشتریانش ارسال کند. ایمیل‌های مارک گذاری همزمان از این دست نسبت به ایمیل‌های سرد نسبت به فهرست‌های اجاره شده پاسخگوتر هستند زیرا بین آنها رابطه وجود دارد و پیشنهادات کمتر در میان است.
 • خبرنامه‌ی الکترونیکی شخص ثالث- در گزینه‌ی کسب بازدید کننده، یک شرکت خودش را در یک خبرنامه‌ی الکترونیکی شخص ثالث تبلیغ می‌کند. این کار می‌تواند به شکل آگهی، ضمانت یا روابط عمومی باشد که به سایت مقصد متصل می‌شود.

 

گزینه‌های ایمیل برای تبدیل مشتری احتمالی و حفظ مشتری (فهرست خانگی):

ایمیل به طور گسترده به عنوان ابزار تبدیل مشتری احتمالی و حفظ مشتری با استفاده از «فهرست خانگی[5]» مشتریان احتمالی و مشتریانی که اجازه‌ی تماس با آنها از طرف یک سازمان اخذ گردیده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، سایت Lastminuti.com یک فهرست خانگی بالغ بر بیش از ده میلیون مشتری احتمالی و مشتری در اروپا ایجاد کرده است. بعضی از گزینه‌ها برای بازاریابی ایمیل خانگی عبارتند از:

 • ایمیل تبدیل- بعضی از افراد از یک وب سایت بازدید می‌کنند و علاقه‌شان را به یکی از کالاها یا خدمات به وسیله ثبت نام و ارائه آدرس ایمیل‌شان، نشان می‌دهند، هرچند خرید نمی‌کنند. ایمیل‌های تنظیم شده می‌تواند برای متقاعد کردن دریافت کننده برای بازخورد و بازنگری در کیفیت خدمات ارسال شوند.
 • نوع منظم خبرنامه‌ی الکترونیکی- گزینه‌ها برای دوره‌های متفاوتی مانند دوره‌های هفتگی، ماهیانه یا هر سه ماه یکبار با محتوای گوناگون برای مخاطبان و بخش‌های مختلف، مورد بررسی قرار می‌گیرند. این گزینه‌ها عموماً برای به روز رسانی اطلاعات مصرف کنندگان درباره‌ی آخرین محصولات یا ترفیعات یا مشتریان کسب و کار در مورد پیشرفت‌های داخل یک بازار، به کار می‌روند.
 • عملیات فهرست خانگی- اینها ایمیل‌های دوره‌ای برای پشتیبانی از اهداف مختلف مانند تشویق به آزمایش یکی از خدمات یا محصولات تازه راه‌اندازی شده، خریدهای مکرر یا فعال‌سازی مجدد مشتریانی است که مدتهاست از خدمات استفاده نکرده‌اند.
 • ترتیب و تسلسل ایمیل- نرم‌افزار می‌تواند مجموعه‌ای از ایمیل‌ها را با یک فاصله‌ی زمانی بین ایمیل‌های تعیین شده توسط بازاریاب ارسال کند.

 

[1]Out bound- email marketing

[2]Inbound- email marketing

[3]Chittenden and Retti

[4]vodafone

[5]House list

دانلود پایان نامه